MelApis Logo Dark OPT
MelApis Logo Dark OPT

Jak palić świece z wosku pszczelego - krótka instrukcja

Poniżej przedstawiamy Wam kilka najważniejszych zasad użytkowania świec z wosku pszczelego, które mają zminimalizować ryzyko wystąpienia najczęściej występujących problemów podczas ich użytkowania.

1. Pierwsze palenie świecy.

 • Świeca z węzy pszczelej (walec i długa stołowa)
  - postaw ją na świeczniku/podstawce/talerzyku, który zapewni świecy stabilność, w oddali od elementów łatwopalnych oraz poza zasięgiem dzieci
  - przytnij knot do długości ok. 10 mm
  - przytrzymaj płomień blisko podstawy knota, na tyle długo by rozpuścił odrobinę wosku wokół.
 • Świeca w szklanym słoju
  - postaw ją na stabilnym podłożu, z dala elementów łatwopalnych i poza zasięgiem dzieci
  - odpal knot
  - pierwsze palenie świecy powinno trwać min. 2-3 h tak, by zapobiec jej “tunelowaniu”, czyli topieniu się wosku tylko w jednym punkcie naczynia. Podczas długiego palenia wosk stopi się na całej średnicy i będzie mógł być wykorzystany w 100%.

2. Po każdym zgaszeniu świecy przytnij knot do ok. 5-15 mm (tak by pozbyć się zwęglonej końcówki).

3. Gdy zdarzy się, że przy pierwszym paleniu świecy, podpalony knot wypali się zanim płomień dotrze do wosku, najczęściej wystarczy “wydłubać” zapałką trochę świeżego knota ze środka świeczki. Następnie zapalić ponownie świecę, przytrzymując płomień troszkę dłużej tak by roztopił trochę wosku wokół.

4. Gdy zdarzy się, że świeca nie będzie chciała rozpalić się przy kolejnym rozpaleniu, być może knot stał się zbyt zwęglony lub za krótki. Najlepiej wtedy wydłubać trochę wosku odkrywając “świeżą” część knota i odpalić. Jak już roztopi się trochę wosku wokół, należy wylać jego nadmiar i przyciąć knot do 5-15 mm, usuwając czarną końcówkę.

5. Jeśli płomień świecy jest zbyt mały, to albo świeca ma zbyt słaby dostęp do powietrza albo knot, w wyniku kilkukrotnego palenia, stał się zbyt krótki. Należy wtedy wylać trochę wosku, który nagromadził się wewnątrz świecy, odkrywając knot. Po takim zabiegu wszystko powinno wrócić do normy.

Copyright © 2020-2022 Mel Apis s.c - Urszula Dziekońska-Matusik i Katarzyna Strzelecka. Wszelkie prawa zastrzezone!