MelApis Logo Dark OPT
MelApis Logo Dark OPT

Świeca z wosku pszczelego - naturalnie lepszy wybór!

Na rynku istnieje wiele rodzajów świec. Różnią się one od siebie rodzajem wosku, zapachem, kolorem, kształtem. Większość z nas, przyzwyczajona jest do świec parafinowych, które przez lata były najczęściej występującymi i wybieranymi świecami. Okazuje się jednak, że nie są one najlepszym wyborem, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i ekologicznych. Na szczęście coraz bardziej rośnie świadomość ludzi jako konsumentów. Coraz częściej w trosce, zarówno o własne zdrowie, jak i o środowisko, wybierają świece z naturalnych wosków, czy to roślinnych, czy pszczelich.

Niewątpliwym plusem i przewagą świec parafinowych jest ich cena oraz bezproblemowe użytkowanie. Zawdzięczają to chemii z której są stworzone i którą są zaimpregnowane ich knoty. Musimy jednak pamiętać, że ta chemia po wypaleniu świecy nie zniknie i znajdzie się w powietrzu. Jeśli dodatkowo palimy ją w pomieszczeniu, którego nie wywietrzymy zaraz po zgaszeniu (a najlepiej w trakcie), będziemy też nią oddychać. Do naszego organizmu dostaną się min. rakotwórczy benzen czy toluen. Parafina to pochodna ropy naftowej, spala się więc bardzo szybko, dodatkowo uwalniając dym. W efekcie, świeca ta wypali się bardzo szybko, a naczynie w którym się znajduje, będzie brudne i okopcone.

Nieco lepszym rozwiązaniem są świece roślinne (oczywiście te pochodzące ze sprawdzonego źródła, gdzie stosowane są ekologiczne i naturalne składniki). Stosunkowo łatwo się spalają i rozpalają, a uwolnione substancje nie mają szkodliwego wpływu na środowisko oraz mają neutralny wpływ na nasze zdrowie. Spalają się bezdymowo. Są droższe od świec parafinowych, ale za to dłużej się palą (nawet o 50% dłużej). Najpopularniejsze są świece sojowe, ale coraz częściej spotkać możemy również inne np. z oleju rzepakowego.

My najbardziej zachęcamy jednak do używania świec z wosku pszczelego, jest to bowiem w 100% naturalny i ekologiczny wyrób. Wosk to produkt uboczny powstały przy produkcji miodu, a knot jest wykonany z bawełny i nie impregnowany substancjami chemicznymi ułatwiającymi palenie.

Wosk pszczeli to produkt powstały całkowicie w naturze, więc każda partia będzie się od siebie nieco różnić. W efekcie, każda partia świec będzie miała nieco inną temperaturę topnienia, inny odcień i będzie się trochę inaczej zachowywała podczas spalania. Dodatkowo wszystkie produkty wykonywane są przez nas ręcznie, więc też będą nieco różnić się od siebie wyglądem. Jeśli więc szukacie większej ilości identycznych świec, nie będzie to idealny wybór.

Praca z woskiem pszczelim jest dość trudna. Nie ma jednego sprawdzonego przepisu na takie świece, wszystko to kwestia eksperymentów i dobrania odpowiedniego naczynia i knota. Jednak nawet kiedy to zrobimy, czasami podczas użytkowania czy rozpalania mogą pojawić się drobne problemy. Możemy im zapobiec stosując kilka prostych zasad, o których przeczytać możecie tutaj:

>>> Jak palić świece z wosku pszczelego - krótka instrukcja

Trzeba zaznaczyć też, że wosk pod wpływem światła będzie zmieniał swój kolor, z czasem może pojawić się też biały nalot. To normalne i nie wpływa na jakość, a świadczy o tym, że świeca jest prawdziwa, tzn. składa się w 100% z wosku pszczelego.

W porównaniu do świec roślinnych i parafinowych, świece z wosku pszczelego w rankingu cenowym wypadają najwyżej. Materiał jest bowiem limitowany, a proces produkcji czasochłonny. najdłuższy.

Mimo opisanych wyżej kwestii, które przez niektórych mogą zostać odebrane jako wady tego typu rozwiązania, uważamy, że warto je wybierać i istnieje ku temu przynajmniej kilka powodów.

Po pierwsze, podczas ich spalania wytwarzany jest aromatyczny mikroklimat o właściwościach prozdrowotnych, który:

  • rozprasza negatywne promieniowanie elektromagnetyczne w pomieszczeniach,
  • neutralizuje szkodliwe i nieprzyjemne zapachy,
  • działa relaksująco i wpływa na polepszenie samopoczucia.

Podczas spalania nie uwalniamy więc do atmosfery szkodliwych substancji, a to co zostaje w powietrzu wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Poza tworzeniem ciepłego, romantycznego klimatu przy okazji fundujemy sobie oraz najbliższym sesje aromaterapii.

Po drugie, wosk pszczeli jest produktem ubocznym powstałym przy produkcji miodu, więc nie przyczyniamy się do zwiększania ilości niepotrzebnych surowców, czy konieczności powiększania upraw roślin olejowych na ziemi. Gospodarujemy coś, co już istnieje.

Po trzecie, świece te palą się najdłużej, więc ich cenę rekompensuje wydajność. W porównaniu do świec parafinowych, spalają się 3 razy wolniej, a w stosunku do roślinnych dwa razy.

Po czwarte, pięknie pachną! Nawet te, wykonane w 100% z naturalnego wosku bez dodatku olejków eterycznych, będą uwalniały cudowny miodowo- propolisowy aromat. Zapach ten jest subtelny i mało uciążliwy, więc palić je możemy nawet kilka godzin.

Jak widać wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak musimy pamiętać, że każdy nasz wybór, nawet ten najmniejszy ma ogromne znaczenie i zostawia ślad. Jeśli tylko możemy, wybierajmy takie rozwiązanie, które będa miały neutralny albo pozytywny wpływ na nas, na środowisko i wszystkie żywe organizmy zamieszkujące ziemię. Naprawdę warto!

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do naturalnie lepszego wyboru jakim są świece z wosku pszczelego 😊

Copyright © 2020-2022 Mel Apis s.c - Urszula Dziekońska-Matusik i Katarzyna Strzelecka. Wszelkie prawa zastrzezone!